Biz sizi arayalm

FASULYE

 

FASULYE

FASULYE

MAKALELER

Ana Sayfa   |  Bitki Sözlüğü   |  Bitki Sözlüğü-F   |  FASULYE

FASULYE

FASULYE
 
 
Latincesi: Phase olus vulgaris. Diğer İsimleri:Gelin çiçeği, Kakenç
Kullanılan Kısımları : Kurutulmuş yaprakları, taze veya kurutulmuş kapçıkları
Kullanıldığı Yerler:
Dahilen: Fasulye yapraklarının kaynatılmadı ile elde edilen su romatizma, siyatik ve böbrek hastalıklarını tedavi eder.
 
Kullanılışı: Fasulye yaprağı kaynatılır, elde edilen sudan 1 bardağı 1 bardak su ile karıştırılır, 10 saat bekletilir, sonra tekrar ısıtılıp içilir.
Fasulye kapçıkları kuru veya taze kapçıklar kaynatılıp içildiğinde karaciğer yetersizliğini tedavi eder, bedeni ve zihni yorgunlukları geçirir. Vücudun güçlenmesini sağlar, idrar tutukluğunu giderir, albümüni düşürür, kalbi ve böbrekleri
kuvvetlendirir, kalp çarpıntılarını geçirir, pankreası çalıştırır, kan şekerini düşürür, insülin üretimini dengede tutar, böbrek taşlarını (ürat taşını) döker, oluşmasını önler, gut'ta faydalıdır.
Kan şekerini düşürmek için 20 gr Fasulye kapçığı (kuru) ufalanır 1 kilo suda hafif ateşte 3 saat kaynatılır, elde edilen su 1 günde tüketilir.
Kuru Fasulye şekerde, günde 2-3 defa 5 ila 7 adet Fasulye yemeklerden evvel çiğ olarak yutulur. Halsizlikte, bitkinlikte ve yorgunlukta, günde 2-3 defa 5 ila 7 adet Fasulye çiğ olarak yutulur. Kuru Fasulye sütle karnı yanlıncava kadar kaynatılır,
üzerine, biber, havlucan ve rezene toz halinde ve şeker ilave edilip yenildiğinde meniyi artırır, cinsi arzuyu güçlendirir.
Kuru fasulye, sürmenajda, sinir yorgunluğunda, ruhi bunalım halinde sinir sistemini güçlendirmede faydalıdır.
iştah açıcı ve şişmanlatıcı olarak kuru Fasulye, mercimek, kestane, mısır, yulaf aynı nisbette un haline getirilir, sabahları 1
kaşık 1 bardak sütle içilir. Bu esnada çay içilmez.
ishal kesici olarak 2-3 adet çiğ kuru Fasulye yutulur.
Haricen: Kulak çınlamasında 1 kilo suya, 250 gr kuru Fasulye konur kaynatılır, buharının kulağa gitmesi temin edilir (küçük ve ince bir honi ile)