Biz sizi arayalm

Adaçayı İlacı Her Derde Devadır. Ülkemizde De Bolca Yetişmekte Olan Adaçayı Bitkisi İlac Olarakta Kullanılmaktadır. Kadın Hastalıkları Tedavisinde Hapı Ve Çayı İlaç Olarak Kullanılır.

 

Adaçayı ilacı

Adaçayı ilacı

MAKALELER

Ana Sayfa   |  Mucizevi Bitkiler   |  Adaçayı   |  Adaçayı ilacı

Adaçayı ilacı


 
 
ADAÇAYI İLACI
 
Adaçayı İlacı Her Derde Devadır. Ülkemizde De Bolca Yetişmekte Olan Adaçayı Bitkisi İlac Olarakta Kullanılmaktadır. Kadın Hastalıkları Tedavisinde Hapı Ve Çayı İlaç Olarak Kullanılır.
 
 
Ballıbabagiller familyasındandır. Dünyada sıcak ve ılıman bölgelerde yetişen 450 kadar adaçayı türü vardır. Ülkemizin Batı ve Güneybatı bölgelerinde bunlardan bazıları yetişmektedir. 30-75 cm. arasında boylanabilen adaçayı türleri, kışın yapraklarını dökmeyen, dayanıklı otsu ya da çalımsı bitkilerdir. Kare kesitli tüylü gövdesi, bitkinin ikinci yılında odunsulaşır. Genellikle yakıcı kokuşu olan gri-yeşil yaprakları, bazı türlerde alacalı, hatta kırmızı ve mor renklerde olur. Çift dudaklı, derin hazneli çiçekleri genelde mor-mavi renkli iken, seyrek olarak beyaz ya da pembe renkli çiçek açan türleri de görülür. Bitkinin minik tohumları koyu kahverengi ve yumurta biçimlidir. Genelde tohumuyla kendiliğinden çoğalan
adaçayı bitkisi, istenirse gövde çelikleriyle de üretilebilir.
 
Konumuzu en çok ilgilendiren Tıbbi adaçayı (S. officinalis) türünün anayurdu Akdeniz havzasıdır. Bu türün yapraklarında, oleum salisae adı verilen uçucu yağ, B vitamini ve tanen ile birtakım acı maddeler bulunur. Bu yapraklardan hazırlanan çay, uzun zamanlardan beri bedeni güçlendiren tonik olarak içilmektedir. Tıbbi adaçayı Türkiyede az yetiştiğinden, yerine, ülkemizde yaygın olan ve benzer özellikleri taşıyan Anadolu adaçayı (S. triloba) türü tüketilmektedir. Bu adaçayı bazı yerlerde salça ve yemeklere çeşni vermesi için katılır.
 

ETİKET:  adaçayı, adaçayı bitkisi, adaçayı otu, adaçayı çayı, adaçayı kapsülü, adaçayı çiçeği, adaçayı hapı, adaçayı ilacı, adaçayı kremi, adaçayı macunu, adaçayı merhemi, adaçayı sirkesi, adaçayı suyu, adaçayı tohum, adaçayı tableti, adaçayı tozu, adaçayı tütsüsü, adaçayı yaprağı, adaçayı yağı, adaçayı ekstrası, adaçayı gargarası, adaçayı hapları, adaçayı jeli