Biz sizi arayalım

Vaskülit Belirtileri

 

Vaskülit Belirtileri

Vaskülit BelirtileriVaskülit Belirtileri

 

Vaskülit Belirtileri
 
 
Vaskülitin belirtileri hangi damarda olduğuna vede neticesinde hangi organ sistemlerinin etkilendiğine bağlı olarak değişiklik gösterir . Vaskülitli insanların çoğunun yaşadığı başlıca belirtiler şunlardır:
 
* Ateş
* Yorgunluk
* Kilo zayii
* Kas vede Eklem(joint) ağrıları
* İştahsızlık
 
Vaskülitin her çeşidi kendine has emare vede semptomlar gösterir:
 
* Behçet sendromu . Bu durum , atardamarlarda vede toplardamarlarda iltihaba sebep olur ve çoğunlukla 20 ile35 yaşları arasında görülür . emare ve semptomları ağız ve üreme(eşey) organlarındaki Ülser(mide yarası) ler ,göz iltihabı vede deride akneye benzer lekelerdir .
 
* Buerger sendromu . Tromboanjiit obliterans denilen bu Hal kol vede bacaklardaki kan damarlarında Enformasyon ve pıhtılaşmaya sebep olur . emare ve semptomları el , kol , ayak ve bacaklarda ağrı ile el ve ayak parmaklarındaki çıbanlardır . Bu rahatsızlık çoğunlukla sigara(tütün mamülleri) içmekle bağlantılıdır .Kan damarlarını etkiler . Astım , alerjiler ve kandaki al kan hücrelerinin hususi 1 türünün miktarındaki artışla ilişkilidir (asidofili) 
.
* Siroglobulinemi . Bu Hal ise Hepatit(hepatitis) C(hepatitis-C) enfeksiyonları ile bağlantılıdır . emare ve semptomları alt uçlardaki mor isilikler , Eklem(joint) Enformasyon ları , zayıflık vede sinirsel hasardır (nöropati) .
 
* Dev hücreli arterit (GCA) . Elli yaş üzeri insanlarda görülen bu durum , boyun , üst vücut , kollar ve çok  nadir kafada , hususiyetle şakakların kalbe giden damarlarında Enformasyon la netice lanır . GCA , Birleşik Devletlerde en yaygın vaskülit türüdür ve baş ağrısı , saç derisinde hassaslık , çene ağrısı , bulanık ve çift görme ve hatta körlüğe sebep meydana gelebilir . GCA , boyun , omuz , kalça kuşağı bölgelerinde tutulma , ağrı ve Romatizma(rheumatism) l polimiyalji ile ilişkilidir .
 
* Henoch-Schonlein purpurası . Alerjik yada anafilaksik purpura denilen bu Hal deri , Eklem(joint) , bağırsak ve böbreklerdeki kan damarlarının iltihabıdır . emare ve semptomları karın ağrısı , idrar ve dışkıda kan , Eklem(joint) ağrısı , kalçalar , bacaklar ve ayaklardaki mor isiliklerdir (purpura) . Henoch-Schonlein en sıkçocuklarda müşade edililir amma herhangi bir yaşta oluşabilir .
 
* Hipersensitivite vaskülitleri . Bu vaskülit türü cildin küçük kan damarlarını içerir . Alerji , daha çok bir ilaçla yada bir Rahatsızlık la artabilir .
 
* Kawasaki hastalığı . Mukoza ve derideki lenf düğümleri sendromu ollaraak malum bu durum , daha çok 5 -6 yaş çocukları etkiler ve en çok da bir yaşında görülür . emare ve semptomları ateş , deri isiliği ve göz iltihabıdır
.
* Mikroskobik polianjiit . Bu vaskülit çeşidi böbrekler , akciğerler ve derideki küçük boyutlu kan damarlarını etkiler  emare vede semptomları purpura , glomerülonefrit ( böbreklerdeki küçük kan damarları iltihabı) ve akciğere ilişik hemoroittir .
 
* Poliarterit nodosa . Bu çeşit , deri , kalp , böbrekler , sinir ait eleri , kaslar ve bağırsaklar gibi bedenin başkaca birçok bölgesindeki küçük ve orta kan damarlarını etkiler . emare ve semptomları isilik , deri Ülser(mide yarası) leri , kas ve Eklem(joint) ağrıları , karın ağrısı ile yüksek kan basıncıdır(hipertansiyon) .
 
* Romatizma(rheumatism) l polimiyalji (PMR) . Bu hadise önümüzdeki yaşlardaki yetişkinleri etkiler vede omuzlar ,dizler , ve kalça gibi geniş Eklem(joint) bölgelerin ağrı ve iltihabı ile netice lanır . emare ve semptomları kalça,omuzlar , kollar ve boyun kaslarının tutulması ve ağrılarıdır . PMR , dev kalp giden damar hücreleri ile bağlantılı ollaraak meydana gelir .
 
* Romatizma(rheumatism) l vaskülit . Bu vaskülit türü Romatizma(rheumatism) l Eklem(joint) Enformasyon larının bir çeşidi ile karşılaştırılır ve umumiyetle şiddetli Romatizma(rheumatism) ları oluşan insanlarda meydana gelir .
 
* Takayusu artriti . Bu vaskülit formu aort dahil olmak üzere bedende ki en büyük arterleri kapsar ve tipik olarak genç kadınlarda görülür . emare ve semptomları sırt ağrısı , kol zayıflığı yada azalan yada yok oluşan sızılarla (topallama) kol ağrısı , hafif saç dökülmesi , baş ağrıları vegörme bozukluklarıdır .
 
* Wegener granülomatözis . Bu çeşit ise , burun , sinüsler ve boğaz (toptan üst solunum yolları olarak adlandırılır) , akciğerler ve böbreklerdeki kan damarlarının iltihabına sebep olur . 
 
 
Etiket: Vaskülit, damar, iltihabı, bursa, bitkisel, varis, maranki

İLGİLİ ÜRÜNLER

Balen Gotu Kola-At Kestanesi-Üzüm Çekirdeği-V3

74.00 TL

Balen Gotu Kola-At Kestanesi-Üzüm Çekirdeği-V3

HerbalFarma Çörek Otu Jel Kapsülü

40.00 TL

HerbalFarma Çörek Otu Jel Kapsülü

HerbalFarma Çörek Otu Kapsülü

20.00 TL

HerbalFarma Çörek Otu Kapsülü

HerbalGold Gotu Kola Ekstrakt 60 Kapsül

75.00 TL

HerbalGold Gotu Kola Ekstrakt 60 Kapsül