Biz sizi arayalım

Tarçın Kapsülü

 

Tarçın Kapsülü

Tarçın KapsülüTarçın Kapsülü

Tarçın Kapsülü
 
Tarçın bilinen en eski baharatlardan biridir. Milattan önce 3000 yılından beridir çinliler tarafından kullanıldığı düşünülmektedir. Avrupa da ise 17’inci ve 18’inci yüzyıllarda en pahalı baharat haline gelmiştir. Tarçın aslen tarçın ağacının dallarının dış kabuğu sıyrıldıktan sonra kalan iç kabuğunun öğütülmesi ile elde edilir. Tarçının en cazip özelliklerinden birisi de çekici kokusudur.
 
Peki binlerce yıllardır kullanılan tarçının verdiği güzel koku ve lezzettin yanında sağlığımıza etkileri nedir?
Tarçına karakteristik koku ve aromasını veren içeriğinde ki sinnamik asittir. Sinnamik asidin anti bakteriyel ve mantar önleyici özelliği vardır. Yine tarçının içeriğinde bulunan ögenol ve geraniyol adlı fitokimyasalların da mantar ve bakteri üremesini engelleyici etkisi gözlemlenmiştir.
 
 
FAYDALARI:

- Tarçının antioksidan etkisi içeriğindeki uçucu yağ ve fenolik bileşiklerden kaynaklanır.Soğuk algınlığı ve griple mücadele etmek için kullanmıştır.
 
- Tarçındaki antioksidanlar, kan şekerini dengede tutar. Tarçınla insülin hormonu alıcıları harekete geçirilir, bu yolla insülinin kan şekerini dengeleme gücü artırılır.
 
- Diabetes Care 2003 aralık sayısında yer alan çalışmaya göre Tip 2 diyabet hastası olan 60 kişinin günlük 1, 3 ya da 6gr tarçın kullanması sonucu kan şekeri düzeylerinde azalma meydana gelmiştir.
 
- Amerika’daki Tarımve Beslenme Araştırma Merkezi’nde görevli bilimadamı Richard Anderson ve ekibi tarafından yapılan araştırmada MHCP (metil hidroksi kalkon polimer) maddesinin laboratuar deneylerinde ensülin gibi etki ederek, hücrelerin glikoz tüketimini artırdığı saptanmıştır.
 
- Laboratuarda yapılan deneylerden sonra 2. tip şeker hastası 60 kişiye 40 gün süresinde her gün birkaç gramtarçın verilmiş ve şeker hastalarının kanındaki şeker düzeyinin, kontrol grubuna göre %20 oranında daha düşük olduğu görülmüştür. Araştırmacılar MHCP maddesinin sadece kandaki şeker seviyesini değil, kandaki yağ ve kolesterol miktarını da azalttığını belirtiyorlar.
 
- 2. tip diyabet hastalığında, vücut ensülin hormonunu yeterli oranda üretiyor, ancak bu hormona tepki vermiyor ve kandaki fazla şeker miktarını almayarak kanda bırakıyor.
 
- Tarçına aromasını veren ve uçucu yağında bulunan ‘sinnamil aldehit’ adlı bileşenle ilgili 2007 yılında yapılan araştırmada diyabetli farelerde 45 gün boyunca bu madde verilmiş ve süre sonunda kan şekerinde %70′lere varan azalma tespit edilmiştir. Ayrıca kan kolesterol, trigliserit seviyelerinde belirgin derecede azalmanın yanında, iyi kolesterol seviyesinin arttığı saptanmıştır.
 
- Tarçında bulunan uçucu yağlar bakteri ve mantarların büyümesine karşı anti-mikrobiyal etkiye sahiptir,
 
- 2007 de yapılan bir çalışmada sinnamaldehitin klindamisin antibiyotiğiyle beraber uygulanması sonucu dirençli bir bakteri türü üzerinde antibiyotiğin etkisini 16 kat daha güçlendirdiği görülmüştür.
 
- 2008 de Canadian Journal of Microbiology’da yer alan çalışmada anti-mantar ilacı fluconozoleye dirençli mantarların büyümesini durdurduğu belirtilmiştir.
 
- 2008 yılında Fransız bilimadamlarınca yürütülen bir araştırmada tarçın yağının, antibiyotiğe bağışıklık geliştirmiş bir dizi bakteriyi yok etmede oldukça etkili olduğu saptanmıştır.
 
- Son dönemde yapılan bir araştırmada tarçın yağı içerikli bir solüsyonun streptococcus ve Staphylococcus bakterilerini öldürdüğü tespit edilmiştir.
 
- Thromobis Research’da 2007 yılında yayınlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan deneysel çalışmada tarçındaki cinnamaldehyde adlı bileşik anti-coagulation etki göstermiştir.
 
- Glasgow Üniversitesinin yaptığı araştırmada tarçında bulunan ‘phenolics’ adlı maddenin kanser, kalp krizi ve felç gibi hastalıklara yönelik etkisinin olabileceği görülmüştür.
 
KULLANIMI:
- Sabah,öğle ve akşamyemeklerden 30 dakika önce 1 kapsül bol su ile alınır.Bir kapsül 500 mg’dır.

 
YANETKİLERİ:
- Hamileler,emziren bayanlar ve çocuklar doktor tavsiyesi ile kullanmalıdır.

**Toplam 60 Kapsül İçermektedir **

ETİKETLER

Tarçın Kapsülü

KATEGORİLER

Bitkisel Kapsüller

İLGİLİ ÜRÜNLER

!!!İNDİRİM!!!Max48 (10 lu kapsül)!!!İNDİRİM!!!

80.00 TL

!!!İNDİRİM!!!Max48 (10 lu kapsül)!!!İNDİRİM!!!

Balen Hemout Karışım Kapsül

65.00 TL

Balen Hemout Karışım Kapsül

Balen Omega 3-6-9-Balik-Yagi-100-Kapsul

95.00 TL

Balen Omega 3-6-9-Balik-Yagi-100-Kapsul

Balen Omega 3-6-9-Balik-Yagi-60-Kapsul

75.00 TL

Balen Omega 3-6-9-Balik-Yagi-60-Kapsul

Benzer Makaleler