Biz sizi arayalım

Bitkisel Tedavi Öksürük

 

Bitkisel Tedavi Öksürük

Bitkisel Tedavi ÖksürükBitkisel Tedavi Öksürük

 

Bitkisel Tedavi Öksürük
 
Genellikle, göğüs, boğaz veya karın boşluğunda meydana gelen bir rahatsızlık belirtisi olarak ortaya çıkar.
 
Öksürükler 3 başlıkta toplanır
1- Kuru öksürük: Nezle, boğaz iltihabı, bademcik iltihabı, fazla sigara içme, sindirim bozuklukları, gastrit, ishal, kabızlık, bağırsak solucanları, kalp hastalıkları ve ses tellerinin rahatsızlığından kaynaklanan öksürükler balgamsızdır, yani kuru öksürüktür.
 
2- Nöbet şeklinde gelen öksürük: Bu öksürük çeşidi, boğmaca veya ciğer şişmesi; gırtlak veya hava borusunun tahriş olması veya astım kaynaklıdır. Bu tip öksürükte az da olsa balgam görülür.
 
3- Balgamlı öksürük: Bu tip öksürük, sık sık tekrarlar. Hastada hırıltı vardır. Balgam çıkarır ve nefesini dışarı vermekte zorluk çeker. Balgamlı öksürük; bronşit, astım, sinüs iltihabı, müzmin sinüzit, kalp hastalıkları veya tüberküloz’un bir belirtisi olabilir.
 
I- Balgamlı öksürüğü gidermek için, meyan kökü ile yaş, ya da kuru incir kaynatıp suyu içilir. Ayrıca umacık otunun çay şeklinde içilmesi de öksürüğe iyi gelmektedir.
 
II- Öksürük ve balgamı gidermek için, gelincik çiçeği (pampal) kurutulup çay şeklinde içilir.
 
III- Zencefil kökünü balla karıştırıp yemek, öksürüğü tedavi eder.
Meyan kökü, grip, nezle, anjin, nefes darlığı, öksürük ve balgam söktürür; incir, bronşit, öksürük ve boğaz ağrılarında faydalıdır ve bronşları yumuşatır; gelincik, nefes darlığı, astım, bronşit ve göğüs nezlesinde rahatlık sağlar; zencefil ise soğuk algınlığında çabuk iyileşmeyi sağlar.
Ciğer ve ona bağlı organların ağnsı ve buradaki kuruluk rahatsızlığından boğaz vücudun bunları gidermeye çalıştığı sesli bir harekettir.
 
Sebebi:
* Soğuk algınlığı, teneffüs organlannda iltihaplanma veya boğaza herhangi bir şey kaçması vücutta kuruluk meydana gelmesi vs. gibi şeylerdir.
Öksürük İçin faydalı veya Zararlı Olan Bazı Maddeler:
 
‘ Öksürük için bal, gayet faydalı bir ilaçtır. Sade olarak alınabildiği gibi, limon vs. gibi maddelerle karıştırılarak şerbet halinde de alınabilir.
 
* Rafadan yumurta öksürüğe, nefes darlığına, ses kısıklığına ve kanamalara karşı faydalıdır.
 
* Şeker kamışı, incir ve kabak yemek, öksürüğe karşı gayet faydalı bir ilaçtır. Şeker kamışı pişirilir ve köpüğü atılırsa susuzluğu ve öksürüğü teskin eder.
 
* Nar şurubu öksürüğü keser.
 
* Kaymak, kuruluktan meydana gelen öksürüğe faydalıdır.
 
* Helva, öksürük için faydalı olup, boğazdaki sertliği de yumuşatır.
 
” Şuruplar içinde öksürüğe faydalı olan ve ishali kesen bir madde varsa, o da ayva şurubudur.
 
* Ebe gömeci, öksürük için faydalıdır.
 
* Meyan kökü şurubu, öksürüğe ve balgama karşı faydalı olup kusmaya da yardımcı olur.
 
* Nilüfer şurubu, öksürük için faydalıdır.
 
* Kepek vücuda hararet verir. Lapası ise öksürüğe ve göğüs hastalıklarına karşı faydalıdır. Pişirilerek yenir ve suyu içilir.
 
* Ayva suyu, öksürük ve boğaz sertliği için faydalıdır.
 
* Tatlı badem, öksürük için faydalı olduğu gibi, bakla haşlaması da öksürük için faydalıdır. Hastaya kaynamış şekerli arpa suyu; badem yağı ile pişirilmiş Nar; sütlü un bulamacı ve rafadanı yumurta verilir.
 
” Karlı-buzlu soğuksulardan, etlerden, ekşi ve tuzlu gıdalardan sakınmak lazımdır
 
* Yumurtanın sarısı ağrıyı teskin eder, boğazı ve nefes borusunu kayganlaştmr. Öksürüğe ve boğaz ağrısına karşı faydalıdır. Bilhassa tatlı bademyağı ile birlikte alındığı zaman organlardaki sertliği giderir.
 
* Kaymak; soğuk ve kuruluktan meydana gelen öksürüğe karşı faydalıdır.
 
* Kuru üzümün etli kısmı yenildiği zaman akciğer nefes borusuna, öksürüğe, böbrek ve mesane ağrılarına karşı iyi gelir.
 
* Keçi sütü cıvık ve normaldir, karnı yumuşatır, mideyi çözer, kuru bedeni rutubetlendirir, boğaz ağrılarına, kuru Öksürüğe ve kan tükürmeye karşı da faydalıdır.
 
* Süt vücudu şişmanlatır, nefes darlığı ve öksürüğe karşı faydalıdır, cinsî münâsebet gücünü de artırır.
çörekotu ve çörek otu yağı öksürüğe karşı gayet faydalıdır.
 
ETİKET : öksürük otu tohumu, öksürük otu merhemi, öksürükte bitkisel tedavi, bitkisel tedavi öksürük, şifalı bitkiler öksürük, öksürük için bitkisel çözüm, öksürük tedavileri, çocuklarda öksürük tedavisi, öksürük için tadavi, öksürük ve balgam tedavisi, çocukta öksürük tedavisi, kuru öksürük bitkisel tedavisi, öksürük ve gıcık için bitkisel çözüm, öksürükten sonra nefes kesilmesi, öksürükten bayılma, öksürükten kurtulmanın yolları, öksürükle idrar kaçırma, öksürükle başlayan hastalıklar, öksürükle başlayan grip, öksürükte sırt ağrısı, öksürükle gelen sıt ağrısı, öksürükle mide bulantısı

İLGİLİ ÜRÜNLER

Balen Sıvı Propolis Extract 30 ml

42.00 TL

Balen Sıvı Propolis Extract 30 ml

Faranjit Okaliptüslü Bitkisel Seti

60.00 TL

Faranjit Okaliptüslü Bitkisel Seti

GreenStore Colden Kapsül

69.00 TL

GreenStore Colden Kapsül

HerbalFarma Angustam Kapsülü

50.00 TL

HerbalFarma Angustam Kapsülü