Biz sizi arayalım

Kemik Erimesi Belirtileri

 

Kemik Erimesi Belirtileri

Kemik Erimesi BelirtileriKemik Erimesi Belirtileri

 

Kemik Erimesi Belirtileri
Sessiz bir hastalık olan osteoporoz da hastalar çoğunlukla sırt, bel ağrıları gibi şikayetlerle doktora başvururlar. Hatta ilk kırık meydana gelinceye dek herhangi bir bulgu vermeyebilir. İlk omurga kırığından sonra yeni bir kırık olma olasılığı 5 kat artar. Bu sebepden dolayı ilk kırık oluşmadan doktora gitmeyen kişi çoktur.
 
Kemik Erimesinin Nedenleri
Kemik erimesinde kalıtsal etkenler yaş, cinsiyet, ırk gibifaktörler değiştirilemeyecek etkenler arasındadır.
Kişinin yaşam şekli, beslenme şekli ve östrojen hormonu eksikliği gibifaktörler ise değiştirilebilecek etkenler arasındadır. Bunlarla ilgili alınacak önlemler kemik erimesinin önlenmesine, ilerleyişinin yavaşlatılmasına ve şikayetlerin hafifletilmesine yardımcı olabilir.
 
Kemik erimesini önlenmeye yardım edebilecek faktörler;
* Düşük kalsiyum, fazla miktarda et yenmesi, düşük oranda sebze ve meyve tüketilmesi, yüksek oranda kafeinli içeceklerin tercih edilmesi    kemik erimesine sebep olabiliyor.
* Sigara ve alkolün bırakılması önemlidir. Alkol kalsiyumun emilimini zorlaştırarak kemiklerin zayıf ve kırılgan olmasına neden olur. Sigara    içinler içmeyenlerden daha fazla kemik erimesiriski taşırlar.
* Kemik yapısının güçlendirilmesi için düzenli egzersiz yapılması öneriliyor.
* D vitamini kalsiyum emilimini, kemiklerin gelişmelerini ve güçlü kalmalarınısağlayıcı özelliktedir.
* Yeterli oranda D vitamini yoksa yeterli kalsiyum emilemez. D vitamini kalsiyumla beraber verildiğinde kemik kaybını ve kırık riskini düşürür.
* D vitamini balık yağı, yumurta süt ve süt ürünlerinde bulunur. Günde 10- 15 dk güneş ışığı almak D vitamini eksikliğini önlemek için yeterlidir.
* Yetişkinler için günlük D vitamini ihtiyacı 400 IU dur. Günlük 1000 IU nun üzerinde kullanım toksik etki yapabileceği için dr gözetimi altında    olmadıkça  fazla kullanımdan kaçınılmalıdır.
* çikolata, tatlılar, gazlı içecekler içerisinde bulunan basit şekerler vücuttan kalsiyum atılımını artırabilir. Yine doymuş yağlar kalsiyum atılımını    artırır.
* Son dönemlerde yapılan bir çalışmada kuru eriğin kemik sağlığının korunması ve kemik erimesinin önlenmesinde önemlirol oynadığı tespit  edilmiştir.
  Menopoz dönemindeki kadınlara 3 ay boyunca kurutulmuş erik verilmiş ve süre sonunda serum kemik sağlığı göstergesi değerleri, toplam ve kemiğe özgün alkalifosfataz ve insüline benzeri büyüme faktörü-I değerlerinde iyileşmeler tespit edilmiştir.
* Omega-3 yağ asitleri kemiklerin tahribine neden olan sitokinlerin oluşumunu baskılayarak kemik erimesini azaltıcı etki gösterir. Bazı çalışmalar günde 4 gr Omega-3 yağ asitleri alımının kemik kütlesini koruyucu veya artırıcı etkinin olabileceğini göstermiştir.
* Yapılan araştırmalar K2 vitamininin menopoz sonrası kadınlarda kemik yoğunluğunu artırdığı ve kemik kırıklarında azalma sağladığını  göstermektedir  Kemiklerin sağlam olması ve kalsiyumun kemik yapısına bağlanmasından sorumlu protein olan osteokalsinin aktive olması  için K2 vitaminine gereksinim vardır. K2 vitamini eksikliği eklem kireçlenmeleri, kemik yoğunluğunda azalma, kemik erimesi ve damarlarda  kalsiyum birikmesi gibisağlık sorunlarına yol açar.
* Araştırmalar isoflavonların kemik kaybının durdurulmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. Tofu, soya sütü, soya fasulyesi gibi besinler soya   isoflavonların kaynağıdır.
* Soya ürünlerinde bulunan izoflavonlar östrojen hormonu gibi hareket ederler. Klinik çalışmalarda izoflavonların osteoporoz hastalarında kemik   mineral yoğunluğunda belirgin artışa neden olduğu gösterilmiştir.
* Genistein hormon benzeri bir isoflavondur ve esas kaynağısoya fasülyesidir. çeşitli çalışmalar, genistein’in bitkisel hormon olduğunu ve        vücuttaki ostrojen düzeylerinin etkilediğisorunların tedavisinde kullanılabileceğini göstermiştir. 24 ay süren çift kör plasebo kontrollü bir    çalışmada; 389 orta derecede kemik kaybına uğramış postmenopozlu kadın günlük doz olarak 54 mg. genistein kullanmış ve plaseboya göre   kemik yoğunluklarında büyük oranda gelişmeler  tespit edilmiştir.
* Daidzein ve genisitein ikisoya izoflavonudur. İzoflavonlar ağızdan alındığında sadece az bir bölümü vücutta doğrudan emilir ve kalın bağırsağa  kadar gelir. Daidzein kalın bağırsaktaki mikroorganizmalar tarafından yapısal değişikliğe uğratılarak yüksek östrojenik aktivite gösteren equol  maddesine dönüşür.
  Araştırmalar ekuolün izoflavonlara göre 100 kat daha etkili olduğunu göstermiştir.
* İnsanların bağırsaklarında bulunan mikroorganizmalar çeşitli nedenlerden ötürü kişiden kişiye değişebildiği için bağırsağında bu dönüşümü gerçekleştirecek
  mikroorganizmalar bulunmayanların izoflavon alımı beklenen etkiyisağlamaz.
* Deneysel araştırmalar soya proteinlerinin de kemik erimesine karşı etkili olabilceğini göstermektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan bir deneyde soya proteini  kemik mineral yoğunluğunda belirgin artışısağlamıştır. Soya proteini östrojen hormonu eksikliğinin, kemiklerde sebep olduğu mineral kaybını engelleyerek etki gösteriyor.•Hayvanlar üzerinde yapılan bir deneyde yüksek kalsiyum içeren diyetin yanında günlük 5 gr üzüm çekirdeği özütünün verilmesi, kemik yoğunluğu ve kemik  mineral içeriğinde belirgin bir iyileşme sağlamıştır. Üzüm çekirdeği özütü kemik erimesine neden olan proteolitik enzimleri de azaltıcı etki göstermektedir.
* Nattokinase enzimi, soya fasülyelerinden fermente edilen güçlü bir sistemik enzimdir. Natto’nun üretimi, soya fasülyesindeki özel bir bakterinin varlığı nedeniyle oluşan nattokinase enzimi ile sonuçlanır. Birçok soya ürününde de enzimler olmasına rağmen, yalnızca natto’nun hazırlanması nattokinase içerir ve enzimin adını almasınısağlar. Zengin K2 vitamini içermesisayesinde bu enzim, osteoporoza yakalanma riskinin yüksek olduğu kişilerde, hastalığın oluşumunu önleyebilir. 
 
Etiketler: Kemik erimesi, ostrepoz,ağrılar, yaşlılık, kadınlarda kemik erimesi, maranki, saraçoğlu, bursa bitkisel
ender, ender saraç, ibrahim, ibrahim saraçoğlu, saraçoğlu, saracoglu, ender saraç, saraç, dr saraç, dr saraçoğlu, mehmet oz, mehmet öz, ömer çoşkun, mustafa eraslan, eraslan, bursa, bursa bitkisel, mnc, greenstore,bitkisel ilaçlar, bitkisel macunlar, şifa, şifa market, bomm, bitkisel tedavi, bursa şifa, bayiler, bayilik, toptan, bitkisel tedavisi, cinsel, afrodizyak, adres, adresi, makale,makaleler
 

İLGİLİ ÜRÜNLER

Balen For Woman Bitkisel Karışım 120 Kapsül Kadınlar için Günlük Vitamin ve Hormon Takviyesi

65.00 TL

Balen For Woman Bitkisel Karışım 120 Kapsül Kadınlar için Günlük Vitamin ve Hormon Takviyesi

Balen Glukozamin Kondroitin

55.00 TL

Balen Glukozamin Kondroitin

Glovital-Glukozamin Kondroitin

110.00 TL

Glovital-Glukozamin Kondroitin

GreenStore Glucosamine Chondroitin MSM Kapsül

59.00 TL

GreenStore Glucosamine Chondroitin MSM Kapsül