Biz sizi arayalım

Adet Belirtileri Nelerdir?

 

Adet Belirtileri Nelerdir?

Adet Belirtileri Nelerdir?Adet Belirtileri Nelerdir?

 

 

 

 

 Adet Belirtileri Nelerdir?

 
 
Adet genellikle 12-14 yaş arasında başlar ancak yaş aralığı 8-10 yaşa kadar inebilmektedir. Adet sırasında vajinadan kanama meydana gelir ve bu kanama yoğun olarak adetin ilk 2 günü gerçekleşir. Kanamanın ne kadar olacağı kişiden kişiye göre değişebilir. Aynı zamanda adet döngüsünün neden olduğu sancılar yine kişiden kişiye farklılıklar gösterebilmektedir. Adet döngüsünün başlamasından sonra geçen ilk 1-2 sene, vücudun adet döngüsüne tam olarak adapte olmasına kadar kanama ve ağrılar şiddetli olabilir. Bu dönemde adet düzensizlikleri daha sık görülmektedir. Genel olarak adet belirtileri arasında; alt karın bölgesinde yaşanan ağrılar, rahim kasılmaları nedeniyle meydana gelen sancılar ve adet sırasında kanama olarak sayılabilir. Ancak belirttiğim gibi ağrıların ve kanamanın yoğunluğu değişebilmektedir.
 

Adet Öncesi

 
Adet öncesi hormon seviyelerinin değişmesi nedeniyle duygu durumu dalgalanmaları sık olarak görülmektedir. Ayrıca yine hormon değişikliklerine bağlı olarak göğüslerin büyümesi gibi fiziksel değişimler meydana gelebilir. Kişi bu günlerde daha kolay duygulanabilir, kendini şiş hissedebilir.
 
Adet öncesi görülen bu değişimler şiddetli olduğunda bu duruma “Adet Öncesi Sendromu” adı verilir. Adet öncesi sendromu yaşayan kişilerde kolay sinirlenme, duygularda dalgalanmalar, vücudun su tutması ve şişlik meydana gelebilir. Adet öncesi sendromu kanamanın başladığı günden bir kaç gün önce başlar ve adet sonrası ortadan kalkar.
 
 
 
İlk Adete Nasıl Hazırlanmalıyım?
En iyi hazırlık annenizle konuşmak olacaktır. Bu durumu her kadının yaşadığı düşünülürse konuyu konuşmaktan çekinmenize gerek yok. Sonuç olarak o da sizinle aynı şeyleri yaşıyor ve en doğru önerileri yine ondan alabilirsiniz. Kanama belirli bir saatte hatta günde meydana gelmediği için çantanızda bir ped bulundurmak en iyisi olacaktır. Hatta zamanında müdahale edemediğiniz kanamalar için yanınızda yedek bir iç çamaşırı bulundurmak iyi bir çözüm olabilir. Kanamanın olacağını düşündüğünüz günlerde çok sıkı ve açık renkli kıyafetler giymeyin.
 
Adet Değişiklikleri
Adet döngüsü ve yoğunluğu zaman zaman değişebilir. Örneğin adet döngüsü genellikle 28 gün olarak kabul edilir ancak bazen 21 ile 35 gün arasında değişebilmektedir. Yani normalden 1 hafta önce ya da 1 hafta sonra yaşanabilir. Ayrıca bazı dönemlerde kanamalar ve ağrılar hafifleyebilir ya da şiddetlenebilir. Bu değişiklikler hastalık, stres, seyahat, ilaç kullanımı, fazla kilo nedeniyle oluşmaktadır. Normal bir adet kanaması, ilk 2 günü yoğun olmakla birlikte 5 güne kadar sürebilir.
 
Düzenli olarak güç gerektiren spor yapıyorsanız adetin gecikmesi ya da yıl içinde 1-2 kez adet döngüsünün pas geçilmesi normal olarak kabul edilir. Ayrıca ilk 1-2 yıl adet döngüsünde atlamalar yaşanabilir.
 
Adet Belirtileri
 
Yukarıda saydığım duygusal dalgalanmalar, kasılma ve ağrılar dışında aşağıdaki belirtiler de görülebilir.
 
Göğüslerin hassaslaşması
Vücudun su tutması nedeniyle tartıda 1-2 kilo fazla
İştah artması
Baş ağrısı
Huzursuzluk
Nedensiz sinirlilik hali
Terleme
Konsantrasyon eksikliği
Mide bulantısı
Uyku bozukluğu
Yorgunluk hali
Rahim bölgesinde baskı
Kas ve eklem ağrıları
Düşük enerji
Sivilceler
Sırt ağrısı
Nelere Dikkat Etmeliyim?
Aşağıdaki durumlar genellikle adetin normal dışı belirtileri arasında gösterilmektedir. Eğer bu belirtileri yaşıyorsanız bir doktor kontrolü gerekebilir.
 
Ped ya da tamponu sadece 1-2 saat içinde değiştirmeniz gerekiyorsa.
Adet kanamaları 7 günden uzun sürüyorsa.
Ağrılar günlük hayatınızı etkileyecek kadar şiddetliyse.
Normal adet kanamasında 8-12 çay kaşığı kan görülür. Bundan çok daha fazla kanamanız varsa.
Sonuç olarak vücudunuzda yaşadığınız değişimler, ağrıların ve kanamanın şiddeti size doktora gitmeniz gerektiği veya her şeyin normal olduğu konusunda bilgi verecektir.
 

İLGİLİ ÜRÜNLER

!!!İNDİRİM!!!Max48 (10 lu kapsül)!!!İNDİRİM!!!

80.00 TL

!!!İNDİRİM!!!Max48 (10 lu kapsül)!!!İNDİRİM!!!

Balen For Woman Bitkisel Karışım 120 Kapsül

83.00 TL

Balen For Woman Bitkisel Karışım 120 Kapsül

Balen Menason 60 Kapsül toptan ve perakende satış

65.00 TL

Balen Menason 60 Kapsül toptan ve perakende satış

HerbalFarma Salvia 120 Kapsülü

75.00 TL

HerbalFarma Salvia 120 Kapsülü

Benzer Makaleler