Bitki Sözlüğü   Bitkisel Reçeteler   Şifalı Dualar   Hastalıklar Ansiklopedisi   İsimler ve Anlamları  Şifalı Taşlar  Mucizevi Bitkiler
Yemek Tarifleri    Sağlık ve Aktüel     Herbalistler   Alternatif Tıp     Burçlar ve Hastalıklar     Rüya Tabirleri 


Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.

Ayak Bakımı

 

Mayasıl Bitkisel Tedavisi


 

Mayasılın bitkisel tedavisi için aşağıdaki reçeteleri güvenerek kullanabilirsiniz.


* 4 bardak suya; 2 avuç defne yaprağı, 1 çorba kaşığı defne tohumu konur. 20 dakika  kaynatıldıktan sonra süzülüp, egzamalı yerler yıkanır.

* 2 çorba kaşığı tuzsuz tereyağına; 2 tatlı kaşığı kına konur. Merhem haline gelinceye kadar karıştırılır. Günde bir kere, egzamalı yerlere sürülür.

* 1 baş sarımsak, dış kabukları soyulduktan sonra ateşte pişirilir. Üzerine, 1 çorba kaşığı süzme bal ilave edilir. Merhem haline gelinceye kadar    karıştırılır. Yatmadan önce egzamanın üzerine sürülüp, yağlı kâğıtla sarılır. Sabahleyin, yeşil sabunla yıkanır.

* 1 kahve fincanı badem suda ıslanır. 10 dakika bekletildikten sonra kabukları soyulup, 4 bardak  suya konur. Üzerine 1 kahve fincanı süzme bal    ilave edilip, 15 dakika kaynatılır. İnce ve temiz   bir tülbentten süzülür. Her gün, egzamalı yerlere sürülür.

* 4 bardak suya; 50 gram hindiba kökü konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Üzerine 2 çay bardağı süzme bal ilave edilir.

*1 su bardağı zeytinyağına; 3 çorba kaşığı kudret narı çekirdeği konur. Güneş gören bir yerde eriyinceye kadar bekletilir. Kullanmadan önce iyice   çalkalanıp, egzamalı yerlere sürülür.

* 4 bardak suya; 1 avuç söğüt yaprağı konur. Yarım saat kaynatılıp, süzülür. Yapraklar, egzamalı  yerlere konur.

* 1 su bardağı limon suyuna; 1 adet soyulmuş muz konur. Ezilerek merhem haline getirilip, egzamalı yerlere sürülür.

* 1 çay bardağı üzüm sirkesine; 2 kahve kaşığı sinameki konur. Kaynatılıp, soğutulduktan sorna egzamalı yerlere sürülür.

* 4 bardak suya; 5 tutam mayasılotu konur. 15 dakika kaynatılıp, süzülür. Günde, 1 çay bardağ içilir. 1 hafta devam edilir.

 

 

Etiketler: mayasıl, basur, kanama, meme başı, hemoroid, maranki, saraçoğlu, bursa bitkisel

Mayasıl Bitkisel Tedavisi